Announcement

Collapse
No announcement yet.

2020 NBRA National High Points

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • 2020 NBRA National High Points

    Here is an up-to-date (through Clarksville, AR) look at the 2020 NBRA High Point race! Keep in mind that in order for High Point Championships to be earned at season's end.. you must earn at least 1500pts and be a full member. With our Long Course National Championships in Centralia, Illinois awarding double points in all legal classes... it should certainly make these point races even more interesting. We will see you all in Centralia in just a few short weeks!


    -2020 National Boat Racing Association High Points-


    Novice Runabout: -No National Points Awarded-Participants Listed-
    Cody Olson
    Dominick Trolian
    Izzy Hearn
    Jared Pavlick
    Kori Ladd
    Treiden Schleicher


    Novice Hydro: -No National Points Awarded-Participants Listed-
    Britni Gibson
    Cody Olson
    Dominick Trolian
    Jared Pavlick
    Kolby Crook
    Kori Ladd
    Treiden Schleicher


    A1 Runabout:
    1st - Jason Bonanno - 0pts.


    A1 Hydro:
    1st - Adrianna Bonanno - 0pts.
    1st - Michael Shepard - 0pts.


    A Runabout:
    N/A


    A Hydro:
    1st - Rick Miller - 2000pts.
    2nd - Cherie Crews - 1141pts.
    3rd - Rhett Hebert - 800pts.
    4th - Callie Shensky - 788pts.
    5th - Andrew Jecmen - 539pts.
    6th - Tab Hebert - 525pts.
    7th - Ronald Delatte - 427pts.
    8th - Tyler Graves - 424pts.
    9th - Bailey Owen - 423pts.
    10th - Braxton Miller - 394pts.
    11th - Bobby Harris - 311pts.
    12th - Tylane Hebert Sr. - 300pts.
    12th - Michael Shepard - 300pts.
    12th - Ric Babin - 300pts.
    15th - Matt Allen - 225pts.
    16th - Tara Cook - 222pts.
    17th - Schlena Marie - 142pts.
    18th - Kenny Knudson - 95pts.


    B Runabout:
    1st - Russ Sitton - 2400pts.
    2nd - Braxton Miller - 1725pts.
    3rd - Matthew Laramore - 1319pts.
    4th - Dustin Pearson - 750pts.
    5th - John Mathews - 225pts.


    C Stock Hydro:
    1st - John Mathews - 2199pts.
    2nd - Braxton Miller - 1725pts.
    3rd - Matt Allen - 1600pts.
    4th - Dennis Crews - 1446pts.
    5th - Ryan Crews - 1309pts.
    6th - Mikey Pavlick - 1269pts.
    7th - Kenny Knudson - 950pts.
    8th - Dan Keylard - 779pts.
    9th - Ric Babin - 642pts.
    10th - Bobby Harris - 609pts.
    11th - Larry Hebert - 525pts.
    11th - Michelle Snyder - 525pts.
    13th - Bailey Owen - 365pts.
    14th - Austin Cheatham - 293pts.
    15th - Cole Olson - 240pts.
    15th - Herb Lamphear - 240pts.
    17th - Andrew Jecmen - 194pts.
    18th - Wes Rogers - 190pts.
    19th - Jon Van Weele - 166pts.
    20th - Vernon Barfield - 0pts.


    B Hydro:
    1st - Rick Miller - 1800pts.
    2nd - John Mathews - 1644pts.
    3rd - Tara Cook - 1425pts.
    4th - Mikey Pavlick - 1225pts.
    5th - Robert Trolian - 1050pts.
    6th - Ric Babin - 859pts.
    7th - Bobby Harris - 839pts.
    8th - Andrew Jecmen - 801pts.
    9th - Cole Olson - 779pts.
    10th - Tylane Hebert Sr. - 700pts.
    11th - Jimmy Warren - 596pts.
    12th - Bailey Owen - 569pts.
    13th - Austin Cheatham - 486pts.
    14th - Erin Proctor - 420pts.
    15th - Rhett Hebert - 300pts.
    16th - Callie Shensky - 237pts.
    17th - Tyler Graves - 190pts.
    18th - Ronald Delatte - 127pts.
    19th - Schlena Marie - 30pts.
    20th - Russ Sitton - 0pts.
    20th - Larry Hebert - 0pts.


    C Runabout:
    1st - Braxton Miller - 1800pts.
    2nd - Russ Sitton - 1200pts.
    3rd - Matthew Laramore - 1032pts.
    4th - Dustin Pearson - 825pts.
    5th - John Mathews - 700pts.
    6th - Tara Cook - 525pts.
    7th - Mark O’Brien - 352pts.


    C Modified Hydro:
    1st - Braxton Miller - 2495pts.
    2nd - Wes Rogers - 1650pts.
    3rd - Bailey Owen - 1132pts.
    4th - Matt Allen - 769pts.
    5th - Larry Hebert - 750pts.
    6th - Jimmy Warren - 652pts.
    7th - Russ Sitton - 465pts.
    8th - Justin Ivie - 400pts.
    9th - Rhett Hebert - 394pts.
    10th - Erin Proctor - 317pts.
    11th - John Mathews - 127pts.
    12th - Ric Babin - 71pts.
    13th - William Knapp - 0pts.
    13th - Courtney Thayer - 0pts.
    13th - Tara Cook - 0pts.
    13th - Wyman Boatwright Jr. - 0pts.


    Modified 25 Hydro:
    1st - John Mathews - 1321pts.
    2nd - Braxton Miller - 1200pts.
    3rd - Bailey Owen - 1069pts.
    4th - Larry Hebert - 850pts.
    5th - Tara Cook - 625pts.
    6th - Bobby Harris - 619pts.
    7th - Wes Rogers - 600pts.
    8th - Courtney Thayer - 469pts.
    9th - Schlena Marie - 0pts.


    D Runabout:
    1st - Braxton Miller - 2000pts.
    2nd - Alan Owen - 1125pts.
    3rd - Richard Baze - 994pts.
    4th - Mike Kirkendoll - 619pts.
    5th - Jeromy Sumrall - 169pts.
    6th - Corey Cook - 0pts.


    D Hydro:
    1st - Braxton Miller - 3325pts.
    2nd - Todd Stone - 2421pts.
    3rd - Ed Dawson - 1375pts.
    4th - Jeromy Sumrall - 900pts.
    5th - Vernon Barfield - 600pts.
    6th - Ralph Immell - 465pts.
    7th - Jon Van Weele - 423pts.
    8th - Alan Van Weele Jr. - 338pts.
    9th - Andrew Jecmen - 317pts.
    10th - William Knapp - 296pts.
    10th - David Baze - 296pts.


    E Runabout:
    1st - Richard Baze - 1600pts.
    2nd - T.J. Snider - 1394pts.
    3rd - John Mathews - 1219pts.
    4th - Mike Kirkendoll - 619pts.
    5th - Ralph Immell - 423pts.
    6th - Corey Cook - 300pts.


    E Hydro:
    1st - Wyman Boatwright Jr. - 2000pts.
    2nd - T.J. Snider - 1145pts.
    3rd - Ed Dawson - 949pts.
    4th - Jeromy Sumrall - 800pts.
    5th - Jason Sumrall - 640pts.
    6th - Alan Van Weele Jr. - 600pts.
    7th - Ralph Immell - 563pts.
    8th - Justin Ivie - 469pts.
    9th - Jon Van Weele - 450pts.
    9th - Todd Stone - 450pts.
    11th - William Knapp - 127pts.
    11th - Marty Thayer Jr. - 127pts.
    13th - Richard Baze - 95pts.
    14th - Dan Schlemmer - 40pts.
    15th - Braxton Miller - 0pts.
    15th - Dennis Burke - 0pts.
    15th - Mark Miner - 0pts.
    15th - Mike Kirkendoll - 0pts.
    15th - Matt Allen - 0pts.


    Super E Runabout:
    1st - Richard Baze - 1600pts.
    2nd - Alan Owen - 1289pts.
    3rd - Cole Childress - 700pts.
    4th - T.J. Snider - 654pts.
    5th - Jeff Ruth - 619pts.
    6th - Tony Anderson - 450pts.
    7th - Ralph Cook - 169pts.
    8th - Derek Gesler - 0pts.


    Super E Hydro:
    1st - Wyman Boatwright Jr. - 1200pts.
    2nd - Richard Baze - 1000pts.
    3rd - Tony Anderson - 919pts.
    4th - Todd Stone - 696pts.
    5th - T.J. Snider - 652pts.
    6th - Cole Childress - 394pts.
    7th - Jeff Ruth - 391pts.
    8th - Dan Schlemmer - 222pts.
    9th - David Baze - 71pts.
    John Mathews @ Mathews Racing L-390

    Facebook: http://www.facebook.com/johnmathews390
    Instagram: http://instagram.com/johnmathews_390
    Twitter: http://www.twitter.com/johnmathews_390
    Email: JohnMathewsL390@aol.com
    Cell#: 318-794-4515

  • #2
    Double points being awarded at the Long Course Nationals this upcoming weekend in Centralia, IL!
    John Mathews @ Mathews Racing L-390

    Facebook: http://www.facebook.com/johnmathews390
    Instagram: http://instagram.com/johnmathews_390
    Twitter: http://www.twitter.com/johnmathews_390
    Email: JohnMathewsL390@aol.com
    Cell#: 318-794-4515

    Comment

    Working...
    X